Najčastejšie otázky (FAQ)
Moje dieťa nikdy nestálo na korčuliach, je to problém?
Moje dieťa sa zatiaľ korčuľovalo iba v mojom sprievode, s tučniakom alebo na kačičkách. Je to dostatočná skúsenosť?
V akom veku môže dieťa začať korčuľovať na kurze?
Koľko detí je v skupinke?
Aké mám kúpiť dieťaťu korčule?
Prečo je výhodnejšie zakúpiť si korčule priamo od nás?
Akú má možnosť dieťa rásť vo vašej škole?
Akú má možnosť dieťa rásť v Jumping Joe?
Ktoré dni a v ktorých časoch sa u vás korčuľuje?
Je rozdiel medzi víkendovým a týždenným kurzom?
Čo znamenajú jednotlivé označenia v kalendári s termínmi?
Môžem si nahradiť neúčasť?
Sú všetky štyri hodiny kurzu za sebou?
V čom spočíva intenzívny kurz?
Zvládne moje dieťa intenzívny kurz?
Čo ak dieťa veľa padá?
Môžem si objednať dve tréningové hodiny za sebou v jeden deň?
Kde môžem parkovať?
Kde vás nájdeme?
Ako obliecť dieťa?
Môžu byť rodičia s deťmi na ľade ako sprievod?
Moje dieťa niky nestálo na korčuliach, je to problém?
U nás to nie je problém. Deti, ktoré nikdy nestáli na korčuliach, pribúda, a my sa citlivo prispôsobujeme dobe, máme na to nastavené metodiky. Pripravili sme pre Vás bezplatné poradenstvo, aby sme vám poradili, ako postupovať. Ak k nám prídete spolu s dieťaťom, prejdeme s ním takzvaným suchým tréningom. Pozrieme sa na to, ako sa dieťa v korčuliach dokáže pohybovať na suchu. Ak asistent určí, že stabilita dieťaťa je nedostatočná a dieťa sa cíti neisté, je potrebné, aby absolvovalo minimálne jednu súkromnú hodinu. Prvé kroky na ľade sú veľmi dôležité, netreba ich podceňovať. Dieťa sa musí na ľade spevniť. V prípade strachu sa deje opačný proces. Asistenti Jumping Joe majú bohaté skúsenosti, ako pracovať s detskou psychickou tak, aby dieťa získalo istotu na ľade a nebálo sa. Základom je, aby dieťa dokázalo chodiť na korčuliach na suchu, a bolo schopné postaviť sa na ľade, keď spadne. Ak tieto fyzické predpoklady zvládne, je pripravené začať kurz v skupine detí.
Moje dieťa sa zatiaľ korčuľovalo iba v mojom sprievode, s tučniakom alebo na kačičkách. Je to dostatočná skúsenosť?
Ak sa dieťa korčuľuje na kačičkách či s tučniakom, nie je na ľade samostatné, a neaktivuje potrebné svaly na rozvoj dostatočnej stability a koordinácie. Minimálne je potrebné, aby prešlo suchým tréningom, ktorý ukáže, či má dostatočnú stabilitu na to, aby mohlo byť v skupinke, alebo potrebuje individuálnu pomoc na súkromnej hodine. To isté platí o rodičovskom sprievode. V prípade dieťaťa, ktoré nemá rozvinutú stabilitu, držanie tela a motoriku, sprievod je pre daný zámer kontraproduktívny. Prečo? Dieťa očakáva od rodiča stabilitu, že ho automaticky chytí a naopak, rodič chce, aby dieťa išlo samo. Dieťa sa v tejto situácii často nevie uvoľniť a nevníma vlastnú stabilitu. Hoci má v našom trénerovi na ľade oporu, nevníma ho tak, ako rodiča. Ak je rodič v dostatočnej vzdialenosti, aj napriek prítomnosti trénera, dieťa to vníma tak, že niečo robí samo a učí sa, dokáže zvládať prekážky.
V akom veku môže dieťa začať korčuľovať na kurze?
Máme skúsenosť, že to zvláda dieťa už od 3,5 roka, keď prejde suchým tréningom a súkromnou hodinou. Suchý tréning je zdarma. Do skupinky medzi ostatné deti ho môžeme zaradiť, keď sa vie po páde na ľade postaviť, a dokáže počúvať trénera. Rodič často porovnáva svoje začiatky so začiatkami svojej ratolesti. Stretávame sa s tým často, väčšinou ide o dobový problém. Je potrebné uvedomiť si, že väčšina detí dnes nemá naštartované základy stability, držania tela a motoriky, ktoré sme v minulosti získali šantením na ulici. (tu si prečítate viac)
Prvé kroky na ľade sú veľmi dôležité, je zásadné, aby dieťa cítilo stabilitu a istotu. Ak má strach, môže to vyhodnotiť tak, že už nechce pokračovať. Práve naše metodiky založené na našich dlhoročných skúsenostiach ho dokážu previesť procesom tak, aby to prirodzene zvládlo samo za seba. Správne držanie tela a prekonávanie prekážok je dôležité nielen pre korčuľovanie, ale aj pre ďalší telesný, mentálny vývoj a jeho sebavedomie.
Koľko detí je v skupinke?
Skupinku tvorí od 6 do12 detí. Čím je početnejšia skupinka, tým rýchlejšie napreduje. Detská inklúzia je v našich metodikách zásadná. Deti sa potrebujú hrať a navzájom sa motivujú. Slová našej trénerky Zuzky to vystihujú najlepšie:
„Keď jeden napreduje, ostatní sa snažia naňho dotiahnuť. Vidím to aj v tom, keď sú napríklad dvaja, ktorí sa bláznia, začnú sa blázniť aj ostatné deti. Keď jeden plače, začnú aj ostatní. Keď si skupinku uchytím do jednej nálady a „drivu“, skupinka robí to, čo robí jeden. Keď sú deti samy s trénerom, často vidím, že pozorujú ostatné deti vedľa. Zaujíma ich, prečo sa smejú, prečo sa šantia. Keď je dieťa v skupinke, vidí tú zábavu, ten smiech, chce sa k ním pridať. Je to ako vír, ktorý ho priťahuje. Dieťa samo vyhľadáva početnú skupinku.“
Aké mám kúpiť dieťaťu korčule?
Je dôležité, aby korčule podporovali stabilitu dieťaťa, a aby boli dostatočne pevné, aby v ňom mohlo zvládnuť najrôznejšie prvky. Medzi hlavné dôvody nevhodnosti kúpy korčúľ bežne dostupných v obchodoch patrí kvalita a hrúbka noža, pevnosť a tvrdosť topánky, a celkové uchytenie nohy. Správne korčule uľahčujú a urýchľujú proces učenia. Vždy vám radi poradíme pri kúpe korčúľ, nemusí ísť o kúpu u nás. Predtým, než sa rozhodnete zakúpiť si ich, neváhajte zavolať zakladateľovi Jamping Joe Miroslavovi Goldschmiedovi (+421 948 446 018), ktorý má o korčuliach bohaté informácie, keďže stál pri zrode našich vlastných korčúľ značky Jumping Joe, ktoré boli šité na Slovensku v Partizánskom. (viac o týchto korčuliach tu)
Aby ste si vedeli lepšie predstaviť, aký vplyv na držanie tela má vhodná korčuľa, pozrite si video, ktoré sme pre vás natočili.
Prečo je výhodnejšie zakúpiť si korčule priamo od nás?
Zakúpiť si korčule u nás je z ekonomického hľadiska, no taktiež z hľadiska výučby a progresu tréningu výhodnejšie ako kúpa korčúľ v bežne dostupných obchodoch. V prípade, ak dieťa absolvuje náš kurz s korčuľami zakúpenými v bežne dostupných obchodoch, získa zlé návyky, ktorých sa ťažko zbavuje.
V prípade, že sa rozhodnete zakúpiť si korčule u nás (ceny korčúľ určených na výuku sa začínajú od 125 eur) a vaše dieťa z nich neskôr vyrastie, môžete nám ich priniesť naspäť, a my vám vrátime 50 eur, čím ušetríte ďalšie finančné prostriedky.
Mnohí rodičia z ekonomického hľadiska uprednostňujú kúpu posuvných, plastových, látkových korčúľ bežne dostupných v obchodoch, keďže noha dieťaťa stále rastie. Tento typ korčúľ je nevhodný a dieťa sa na nich nedokáže naučiť 85 % prvkov. Už pri prvom kroku a obutí korčúľ nevie prejsť k ľadovej ploche. V takomto prípade dá rodič dieťaťu ruku, ale dieťa musí chôdzu na ľade zvládnuť samostatne. Len výmenou korčúľ môžu rodičia vidieť, že deti dokážu prejsť na ľad samostatne, a to vďaka konštrukcii, ktorá podporuje stabilitu a správne držanie tela. Na korčuliach určených na výuky získajú dobré základy nielen budúci krasokorčuliari, ale aj hokejisti.
Ako jediní tiež požičiavame profesionálne korčule určené na výuku (cena za hodinu je 6€).
Akú má možnosť dieťa rásť v Jumping Joe?
Naša škola je unikátna v tom, že ponúka široké možnosti. Charakter prínosu korčuľovania sa za posledné roky zmenil – na našich kurzoch pre deti doslova nahrádzame deťom ulicu, a učíme ich základy stability, koordinácie a kondície, ktoré kedysi získavali „šantením“ s rovesníkmi, a pripravujeme ich tak na akýkoľvek šport. Samozrejme, učíme ich základy korčuľovania s maximálne profesionálnymi trénermi, ktorí sa môžu popýšiť majstrovským titulom a bohatými športovými skúsenosťami. Je na deťoch a rodičoch, či budú chcieť pokračovať v hokejovej, alebo krasokorčuliarskej liahničke, a neskôr v krasokorčuliarskom klube JJ SVK. Tým, že náš systém je navzájom prepojený, naši zverenci v tínedžerskom veku môžu trénovať mladších, čo do významnej miery mení k lepšiemu aj ich mentálny vývoj. Tým, že učia v puberte mladšie deti, získavajú iný pohľad a učia sa zodpovednosti a samostatnosti. Je to výchovný benefit, ktorý ocenia najmä rodičia.
Ktoré dni a v ktorých časoch sa u vás korčuľuje?
Počas pracovného týždňa (týždenný kurz) utorky a štvrtky. Primárne v poobedných časoch po 17:00 hod. Na čo si však dávať pozor? Každý zimný štadión týždenne aktualizuje a mení časy tréningov, ale najmä v minutáži (štandardne v odchýlke 15 až 45 min.), preto je dobré sledovať termíny na našej stránke. (prelink) Časy sú vždy aktualizované najneskôr každý pondelok.
Počas víkendu (víkendový kurz) soboty a nedele. Primárne v poobedných časoch po 16:00 hod. Na čo si však dávať pozor? Každý zimný štadión týždenne aktualizuje a mení časy tréningov, ale najmä v minutáži (štandardne v odchýlke 15 až 45 min), preto je dobré sledovať termíny na našej stránke.(prelink) Časy sú vždy aktualizované najneskôr každý pondelok.
Je rozdiel medzi víkendovým a týždenným kurzom?
Nie je. Metodika je rovnaká. Kto má na to podmienky, môže si ich spojiť a vytvoriť si intenzívny kurz.
Čo znamenajú jednotlivé označenia v kalendári s termínmi? (tu to je na vás určiť technicky )
Každý kurz má označenie, podľa ktorého si vie účastník nájsť čas kurzu označujú skupinu, aby sa vedel zorientovať, ktorý čas je jeho. Každé označenie pozostáva z písmena a čísla.
T - je označenie pre týždenný kurz, číslica pri prímene ukazuje periódu cyklu.
Skúšobný/Zoznamovací
Trvanie: V rámci dvoch týždňov 4 tréningové hodiny.
Náhrada: Nie je možnosť náhrady
Základný
Trvanie: V rámci mesiaca 8 tréningových hodín
Náhrada: Možnosť jednej náhrady
Rozšírený – V rámci mesiaca a pol 12 tréningových hodín,
Náhrada: Možnosť dvoch náhrad
Intenzívny – V rámci jeden a pol mesiaca 16 tréningových hodín
Náhrada: možnosť 3 náhrad
Môžem si nahradiť neúčasť?
Skúšobný/zoznamovací- nie je možnosť náhrady
Základný - možnosť jednej náhrady
Rozšírený –, možnosť dvoch náhrad
Intenzívny – možnosť troch náhrad
Sú všetky štyri hodiny kurzu za sebou?
Nie. Jedna tréningová hodina má 45 minút v jednom dni.
V čom spočíva intenzívny kurz?
B - intenzívny kurz – Účastník kurzu chodí s víkendovými a týždennými súbežne. Pri absolvovaní kombinovaných kurzov vytvoríme tréningový proces, tzv. intenzívny kurz, kedy dieťa, účastník, navštevuje ľadovú plochu štyrikrát týždenne. Intenzita tréningu sa tak zvyšuje a progres sa dostavuje po niekoľkých týždňoch. JJ odporúča tento model, pretože vďaka nemu sa dieťa dokáže naučiť za dva - tri mesiace prvky, v ktorých by sa inak zdokonaľovalo celý rok. Ide o tréning, ktorý sa venuje korčuľovaniu a naučeniu sa základom korčuľovania, nejde o klubové tréningy. Charakter prínosu korčuľovania sa v tejto dobe zmenil, kvôli významnému nedostatku pohybu deti. Deťom chýbajú základy stability, koordinácie a kondície. Intenzívny kurz najlepšie
nahrádza deficit pohybu, ktorý táto sedáva doba prináša. Každý jeden dospelý, ktorý číta tento článok, tak bol minimálne niekoľko hodín denne ako dieťa v pohybe.
Zvládne moje dieťa intenzívny kurz?
Korčuľovanie je koordinačný šport, nie silový. Predchádzajúce generácie strávili aj pol dňa na jazere. Štyri hodiny týždenne vaše dieťa hravo zvládne. Je to len minimum toho, čo potrebuje pre zdravú základnú kondíciu.
Čo ak dieťa veľa padá?
Je to v poriadku, učí sa. Aj keď spadne a dvíha sa, je to proces, kedy si buduje stabilitu a koordináciu, a zároveň posilňuje svaly. Z praxe vieme, že deti sa v rámci zdravého detského uvoľnenia a šantenia na ľade prirodzene padajú a vstávajú. Je to pre nich zábava a zároveň si vytvárajú základné svalové partie. Netreba mať strach z niečoho, čo je prirodzené.
Môžem si objednať dve tréningové hodinyy za sebou v jeden deň?
11-ročná prax nám ukazuje, že už 4-ročné deti, ktoré išli prvýkrát na ľad v rámci súkromnej hodiny v jeden deň, počas druhej bývajú smelšie nabudené. (keď idú so skupinkou?)Uvoľnia sa a už počas druhej hodiny vedia, do čoho idú.
Kde môžem parkovať?
Najčastejšie sú tri možnosti v rámci kapacity, všetky sú spoplatnené
1. Parkovať môžete priamo v podzemnej garáži zimného štadióna
2. Oproti zimnému štadiónu pri fakulte Fakulta managementu Univerzity Komenského v Bratislave.
3. Ak sú predchádzajúce kapacity vyčerpané, je možné parkovať v rámci okolitých uličiek zimného štadióna. Radi by sme Váš však upozornili, že v prípade, keď sa konajú zápasy alebo koncerty, je lepšie prísť na štadión v predstihu, aby ste si našli voľné miesto.
Kde vás nájdeme?
Nájdete nás na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, Odbojárov 9, Bratislava. Vchádza sa zo strany, ako je Trnavská cesta. Nad dverami nájdete nadpis „Tréningové haly“. Po tom, čo vojdete dovnútra, hneď napravo uvidíte recepciu, kde sa môžete spýtať, ako ďalej postupovať, alebo môžete ísť po vstupe na štadión rovno, kde už nájdete našu recepciu spolu so šatňou a požičovňou korčúľ. Ak si nie ste istí, na ktorej ploche máte tréning, neváhajte sa opýtať našich dievčat na recepcii.
Ako obliecť dieťa?
Malé deti je dobré obliecť v zásade ako na lyžovanie. Dieťa má mať lyžiarsku prilbu (cyklistická prilba nie je vhodná), lyžiarske rukavice, bez týchto základných opatrení nebude deťom z bezpečnostného hľadiska vstup na ľadovú plochu umožnený.
Nevyhnutnosťou sú nabrúsené korčule a vhodná korčuliarska obuv. Tréner má právo v prípade nevhodnej korčuliarskej obuvi a nenabrúsených korčúľ nevpustiť účastníka kurzu na ľadovú plochu z dôvodu bezpečnosti a bez nároku na náhradu. Ostré korčule sú bezpečnostným prvkom.
Môžu byť rodičia s deťmi na ľade ako sprievod?
Nie. Rodič má byť v dostatočnej vzdialenosti. Počas tréningu nie je na striedačke a ani pri ľadovej ploche, vyrušuje to dieťa, ktoré sa tak nevie sústrediť. Keď rodič vyhľadáva očný kontakt s dieťaťom, kýva mu a dohovára, oslovuje ho, berie mu to koncentráciu, a rodič tak tiež nechtiac ruší celú skupinu. Rodič čaká na tribúne, alebo v hlavnom vyhrievanom vestibule, odkiaľ vidí dieťa, v prípade potreby ho berie na toaletu. Tréner nemôže nechať deti samé, bolo by to nebezpečné.
Máme však pre vás pripravené rodinné korčuľovanie. Je to dobré využitie stráveného času na štadióne, kedy nemusíte iba čakať, ale môžete ísť rovno na ľad. Síce budete mať každý vlastný tréningový proces, no dieťa bude vidieť, že robíte rovnakú aktivitu. Deti chcú byť často ako rodičia, dokonca aj lepšie, a to je pre nich motiváciou.